Léčení kyselinou mravenčí (KM)

7.3.2020  - V dubnu již budu mít své dvě startovací vyzimovaná včelstva a začne starost. Jako úplný začátečník bez zkušeností jsem řešil mimo jiné monitoring varroa a jak na léčení.. Prošel jsem spoustu metod a nechci jít cestou tvrdé chemie. Velmi mne zaujalo léčení pomocí KM. Začal jsem hledat způsoby aplikace a zase jako nečlen ČSV  a začínající, bez nároku na dotace  narážím na přestřelené "včelařské" ceny různých odpařovačů nebo již hotových přípravků jako např. FORMIDOL.

 

Léčení pomocí KM ,je dle mých vyčtených poznatků velice problematické. Odpařování KM je závislé na typu odpařovače,telotě a vlhkosti. Dávkování také závisí na síle včelstva. Nikde nenajdete nějaký návod jak,kdy,kolik...  

Tak jak začít?  Vždy je to na začátku experiment,než získáte nějaké zkušenosti,  Mohu varroa nezasáhnout vůbec a v druhém extrému poškodit včelstvo,plod i matku.



DÁVKOVÁNÍ  ????? --   čím více hledáte, tím více rozporů najdete.

Tak jsem si ze všeho udělal nějaký průměr (je to množství odpařené za 1 den) :

1 vysoký nástavek: 10-15 ml (12-18 g)

2vysoké nástavky: 20-30 ml (24-36 g)


UMÍSTĚNÍ atd.

Doporučeni z PSNV:

  • do prázdného nástavku nad včelstvo (cca 10-15cm nad plod)
  • KM o koncentraci 65%
  • opakování 2-3x a sledování spadu


PRŮBĚH MONITORINGU A LÉČENÍ Varroa  5 - 12 2020

Pravidelně jsem prováděl monitoring Varroa a až v červenci stoupl denní spad nad 2 roztoče a tak jsem začal léčit. Na včely jsem přidal prázdné nástavky a do nich na malou dřevěnou "kozičku" položil odařovače kyselinou mravenčí 65% (doma vyrobené dle vzoru Liebig, ale jdu do Nassenheideru , vše popíši níže).. Kontroloval jsem denně odpar. Takto jsem léčil dvakrát do konce září . Od října do listopadu již nelze použít kyselinu marvenčí pro její malý odpar při nízkých teplotách, tedy jsem si vyrobil odpařovač kyseliny šťavelové a tuto aplikoval.

Celkové shrnutí léčení KM a KŠ je na další stránce , kde je i Návod na na výrobu odpařovače kyseliny šťavelové.

=====================================================================================

Odpařovač  Nassenheider - testy a domácí výroba

chci nějaký spolehlivý odpařovač. Také chci sledovat množství již odpařené. To splňuje Nassenheider. Jeden sem zakoupil, naplnil vodou , osadil velký knot (papírová destička) a při pokojové teploťě 22°- 24°  se náplň opařila tempem 10ml na den. To je správné množství pro jeden nástavek 39x24. Já ale potřebuji dvojnásobně rychlejší odpar (pro dva nástavky). Tak jsem slepil z plexiskla kopii, kam půjde vložit větší knot (hranatý pivní tácek), ten má stejnou tloušťku,jako originál knoty.
28.9.2020 jsem oba nalil vodou a budu měřit odpar při pokojové teplotě - uvidíme, zda platí 2x větší plocha = 2x rychlejší odpar.

11.10.2020 - výsledky jsou uspokojivé, nakoupím a nařežu plexi, v Toluenu rozpustím odřezky a začnu lepit, abych měl na novou sezónu alespoň 7kousků

4.11.2020  tak a je vše nařezáno a slepeno. Začneme testovat:

16.11.2020 - Test je dokončen po 12ti dnech. Vše probíhalo s vodou a při pokojové teplotě , tedy lze předpokládat, že v úlu bude tepleji a kyselina se odpařuje rychleji než voda, pak by odpar mohl dosáhnout kýžených cca 20ml/den (doporučených na 2 vysoké nástavky). V tabulce je vše podchyceno:

1. 1. 2021  ze všeho,co jsem kde pročetl, je nejúčinější umístění odpařovače cca 10-15cm nad plodem. I vloni jsem úspěšně léčil pomocí Liebigova odpařovače, umístěného v přidaném nástavku, abych splnil tuto podmínku umístění.  Tak i v případě Nassenheider to udělám stejně.

Odpařovače jsem přidělal do rámků a budu je zavěšovat do přidaných nástavků, stejně jako vloni s Liebigem.  Stejně tak jej lze umístit i vedle plodu,pokud by se to ukázalo jako vhodnější,účinnější.

© 2019 J.Horáček Žďárec u Seče
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky