Úlová váha

Když jsem hledal nějakou úlovou váhu, zase jsem narážel na "včelařské ceny". Ceny v rozpětí  6000,- až 13000,-Kč. Zatracené dotace. Navíc jsem také četl, že váhu není vhodné trvale zatěžovat. Zřejmě tenzometry (váhové senzory) se nějak unaví,asi jako jsme kdysi měnili unavené, roztřepané piezoelektrické přenosky v gramofonech.

Ale také jsem narazil na návod, jak si úlovou váhu vyrobit doma. Pravda elektronika je založena na mikrokontroléru Arduino, ale vše lze koupit za malý peníz a program vám nahreje dnes kde kdo.

Hlavně je přenosná - zasunu pod úl,zvednu,odečtu váhu,vysunu....a tak dále. 

Postupoval jsem dle návodu zveřejněného zde:

https://bastlirna.hwkitchen.cz/ulova-vaha-s-arduinem/

Oproti kterému jsem si přidal LCD display a nulovací tlačítko, abych nebyl odkázaný jen na mobil. K tomu jsem upravil program, který je ke stažení zde, jen jsem musel pro zveřejnění přepsat příponu souboru z  *.ino na *.txt

Při výrobě jsem předělával konstrukci z jeklů několikrát (její šířku), protože jsem si nedal pozor na pár věcí. Důležité je si projít dna úlů, jaké máte a podle toho volit šířku váhy. To jsem udělal,ale zapomněl na to , že šrouby pohyblivého spojení je třeba také započíst :).

Dále jsem řešil, že u dna mám pod česnem příčku z tenké latičky o jejíž pevnost při vážení,kdy touto váhou zvedáme celý úl, mám obavy.

V originálním návodu jsou na váhové senzory přichyceny plíšky,kdy musí jejich rozteč padnout na rozměry dna. To chci vyřešit duralovou deskou přes celý půdorys váhy, která nebude namáhat dno jen ve čtyřech bodech. 

Detail váhového senzoru, kde je vidět plastová vložka, do které je uložen. V origináním návodu je  vložka vytištěna na 3D tiskárně a je tam k dispozici soubor pro 3D tiskárnu, ale ten můj kamarád jej nebyl schopen použít, tak jsem našel nějaký více profi a dle něj to již šlo. Tady je ke stažení a dnes je dost firem, kde na jejich stránkách soubor vložíte a oni to vytisknou a zašlou vám domů.

Jdeme do finále. Autor této váhy má na váhových senzorech nalepeny plíšky a ty musí padnout na hrany úlu. Abych toto nemusel řešit, přidělal jsem na váhu duralovou desku.Tak nemusím toto řešit a mohu vážit cokoli i sebe :)  Aby deska byla stabilní a nezatěžovala senzory, přidělal jsme ji na jekly šrouby M5, zapuštěné do ní a podepřené pružinami.

A kdyby si někdo chtěl hodně hrát s programem, tak jsem jej rozšířil o možnost kalibrace (změna koeficientu) přes Bluetooth bez nutnosti připojovat počítač. Je ke stažení  zde:

Tak váha paráda,funguje, ale pro manipulaci je težká. První problém,že jsem si objednal jekly 40x10mm a oni mi prodali 50x20mm a vyfakturovali 40x10mm. Já Matěj si toho všiml, až když mě neseděla šířka váhy . Když jsem byl na chaloupce počítat roztoče,našel jsem v kůlně menší jekly z nějakého stolu. Tak jsem vzal rozbrušku, nařezal,doma posvářel,natřel a sestavil novou váhu. Tato nová váží 3.9kg oproti původní , která měla 5,8kg. tedy výrazné zlepšení. S tím už se dá v pohodě manipulovat. No a ten duralový plech asi nechám bokem a po vložení váhy pod úl jej tam šoupnu. Ještě uvidím na jaře , až to odzkouším v reálu.

© 2019 J.Horáček Žďárec u Seče
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky